Wymagający import towarów
W dzisiejszych czasach coraz więcej sklepów internetowych oferuje swoim klientom produkty sprowadzane z zagranicy. Dzięki temu klienci mają dostęp do szerokiej gamy produktów z całego świata, które wcześniej były trudno dostępne na polskim rynku. Jednak import towarów wymaga od sklepów internetowych spełnienia wielu formalności oraz procedur. Bardzo często konieczne są odprawy celne czy odpowiedni rozładunek kontenerów. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni kalkulator kosztów transportu czy konieczność uiszczenia koniecznych opłat i podatków.
Formalności celno-skarbowe
Przy sprowadzaniu towarów spoza obszaru celnego Unii Europejskiej, sklepy internetowe muszą liczyć się z koniecznością odpraw celnych. To procedura czasochłonna i kosztowna. Odprawy celne polegają na sprawdzeniu towarów pod względem zgodności z deklaracją, a także na zapłaceniu odpowiedniego cła i podatku. Najczęściej ma miejsce transport kontenerowy, który jest jednym z najpopularniejszych sposobów przewożenia dużych ilości towarów z zagranicy.
Właściwe oznaczenia produktów
Kolejnym krokiem w sprowadzaniu towarów z zagranicy jest przygotowanie odpowiednich kodów EAN. Ułatwią one znacznie gospodarkę magazynową sklepu, a także ułatwią odbiorcom identyfikację towarów pod kątem kraju pochodzenia. Kod EAN to unikalny 13-cyfrowy kod kreskowy, który umożliwia identyfikację produktu na całym świecie. Krajowe sklepy muszą wobec tego zadbać o polskie kody kreskowe EAN, które umożliwiają łatwe rozpoznanie produktu jako krajowego. Brak kodów kreskowych może spowodować liczne problemy w identyfikacji towarów i ich gospodarce magazynowej.
Import towarów starannie skalkulowany
Importując towary, sklepy internetowe muszą również korzystać z kalkulatorów kosztów transportu. Mogą się także zdać na współpracę z zaufaną firmą spedycyjną. Wszystko po to, aby przewidywać i minimalizować koszty transportu. Kalkulatory kosztów transportu umożliwiają nie tylko przewidywanie kosztów dostawy. Pozwalają również na wybieranie optymalnych rozwiązań logistycznych, takich jak rodzaj transportu, trasa dostawy oraz jej szybkość. Każdy element ma wpływ na ostateczne koszty importu, które poniesie sklep.
Jakość i bezpieczeństwo sprowadzanych towarów
Przy sprowadzaniu towarów z zagranicy, sklepy muszą także zadbać o jakość i bezpieczeństwo produktów. Oczywiście zasada ta dotyczy wszelkich zamówień i dostaw, nie tylko produktów importowanych. Dlatego też ważne jest wybieranie zaufanych dostawców, którzy oferują produkty wysokiej jakości i posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty. W innym wypadku koszt uzyskania wymaganych przez prawo certyfikatów może spaść na importera. Sklepy muszą także zadbać o informowanie klientów o pochodzeniu produktu, jego parametrach i właściwościach.
Opłacalność importowania
Wniosek jest taki, że sprowadzanie towarów z zagranicy przez sklepy internetowe wymaga spełnienia wielu formalności i procedur Niemniej jednak pozwala na poszerzenie oferty produktów dostępnych dla polskich konsumentów. Warto jednak pamiętać, że zakupy z zagranicy mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty celne czy koszty transportu. To należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie za granicą. Często złożenie zamówienia w polskim sklepie będzie finalnie tańsze, niż sprowadzanie pojedynczych egzemplarzy z zagranicy.